Hatalmas „pókhálót” találtak a Marson, az ősi élet nyomait rejtheti
A NASA Curiosity nevű járműve decemberben érheti el a Marson található Sharp-hegy azon részét, ahol egykor víz volt a felszínen.
A NASA Curiosity nevű járműve decemberben érheti el a Marson található Sharp-hegy azon részét, ahol egykor víz volt a felszínen.
A NASA tudósai szerint újra kell gondolni, milyen összetétele volt az ősi Mars légkörének, a jelek szerint ugyanis több lehetett benne az oxigén, mint azt eddig feltételezték.
Egy évig élhet szimulált marsi körülmények között négy önkéntes. A feladatra bárki jelentkezhet, amennyiben eleget tesz a NASA követelményeinek – és elfogadja, hogy ez bizony komoly tudományos munka is egyben.
Könnyedén alkalmazkodhatnak a marsi körülményekhez a földi baktériumok, melyek a vörös bolygót kolonizáló űrhajósokra is veszélyt jelenthetnének – írják kutatók a kozmikus potyautasokról szóló friss tanulmányukban.
Nem csak látványos, de igen érdekes is a Perseverance marsjáró felvétele egy marsi porördögről, melyet egy olyan sivatagban rögzített, mely nagyjából ezerszer szárazabb, mint egy földi.
Egy filléres kézi mágnes „hatástalanított” egy felbecsülhetetlen értékű marsi meteoritdarabot, ami a vörös bolygó egykori mágneses mezejéről árulhatott volna el részleteket.
A kutatók szimulálták a marsi körülményeket, és úgy találták, hogy a Deinococcus radiodurans nevű baktérium 280 millió évvel élhetett tovább a bolygón 10 méterrel a felszín alatt, mint a felszínen.
Ha vannak is életformák a vörös bolygón, akkor biztosan nem a felszínen kell őket keresni, mert azt rengeteg sugárzás éri.
A NASA Mars-járója már rendkívül közel jár az első olyan helyszínhez, ahonnan értékes mintákat gyűjthet majd be.
A Japán Űrügynökség két tudósa szerint a Phoboszt és a Deimoszt, vagyis a Mars két holdját érdemes lenne alaposabban megnézni.
A NASA szerint még a korábbinál is jobban oda kell majd figyelni, hogy ne fertőzzünk meg élettel más égitesteket.
A múlt héten a Marsra indult amerikai szonda egyik legfontosabb feladata előkészíteni, hogy a bolygón vett mintákat néhány év múlva a Földön is meg lehessen vizsgálni.
Nagy bejelentést tehet a NASA hétfőn: könnyen lehet, hogy a marsi élet nyomaira bukkantak a bolygó légkörét vizsgálva.
A marsi viszonyokat szimuláló négyhetes expedíció kezdődött Dél-Omán egy távoli sivatagjában, hogy folytatva a korábbi szimulációkat, a kutatók azt vizsgálják, milyen technikai nehézségek várnak a Marsra érkező űrhajósokra és a munkájukat segítő robotfelderítőkre.
Persze nem a tengerparton, hanem egy vulkánon épített kupolában.
A Marson már kész kolónia várja az első "telepeseket", de az oda vezető út cseppet sem lesz könnyű. Az eseményt világszerte milliók követik majd élőben, és úgy izgulhatjuk végig az első Marsra szállást, ahogy (nagy)szüleink a Hold meghódítását. A National Geographic Channel a vasárnap mutatja majd be azt a hatrészes doku-drámáját, melyben hat asztronauta sorsát követhetjük nyomon, valamint azt, hogyan készülnek a 2033-as misszióra a szakemberek napjainkban. A készítőkkel Londonban találkoztunk.
Túl hideg volt a Mars ahhoz, hogy állandóan folyékony víz legyen rajta, miközben a bolygó felszínét minden bizonnyal folyó víz alakította, csak éppen az ideiglenesen volt csak jelen.
Nem mondana ellent a vallásnak, ha bebizonyosodna, hogy a Marson is kialakult az élet – állítják a magyarországi egyházak képviselői. A katolikusok az intelligens élet lehetőségét sem zárnák ki, a baptisták szerint viszont csak ember, angyal vagy démon lehet értelmes lény.
Ha valaha találnak is élőlényeket a Marson, akkor az lehet, hogy kevésbé lesz „idegen”, mint ahogy eddig gondoltuk – írja a Discovery News.